Vremenska prognoza za leto 2024

U drugoj polovini jula sledi preokret

Vremenske prilike sve su ekstremnije, nepogode dolaze skoro svaki dan, a onda naiđe toplotni talas kad doslovno ne može da se diše od vreline… Čemu možemo da se nadamo u mesecu pred nama? Kada je u pitanju vremenska prognoza za leto 2024, meteorolog Slobodan Sovilj otkriva kakvo će vreme biti u julu.


– Već 1. jula uveče i tokom noći sa zapada i severozapada regiona stiže naoblačenje i osveženje s kišom, pljuskovima, grmljavinom i lokalnom pojavom vremenskih nepogoda sa gradom i olujnim vetrom.

To nestabilno vreme produžiće se do 7. jula uz čestu pojavu pljuskovitih padavina i sa minimalnom temperaturom od 14 do 19 stepeni, a maksimalnom od 24 do 28 stepeni, najavljuje Sovilj u svojoj vremenskoj prognozi i dodaje:

Nestabilno i promenljivo

– Promenljivo i nestabilno vreme sa padavinama usloviće temperaturu ispod proseka, a prognozirano negativno odstupanje temperature u prvoj sedmici jula sa verovatnoćom od 60 -70 odsto iznosiće od jednog do tri stepena u odnosu na referentni period 1991-2020. godine. Dakle, zbog obilnih padavina koje se očekuju početkom jula temperatura će biti niža od proseka. Slično vreme se nastavlja i dalje, mada sa manje kiša.

– Od 8. do 14. jula padavine će postati ređa i izolovana pojava, ali će se zadržati vazdušna masa malo hladnija od proseka. Vreme će biti promenljivo oblačno sa sunčanim intervalima. Srednja minimalna temperatura biće od 17 do 20 stepeni, a maksimalna od 26 do 31 stepen, – najavljuje Sovilj.

Sveukupno, u prvoj polovini jula prognoziraju se niže temperature u odnosu na prethodna leta. Ali će zato drugu polovinu meseca (nakon 15. jula) ponovo obeležiti pretežno sunčano i suvlje vreme, a srednje maksimalne temperature biće u porastu – od 30 do 32 stepena, uz češću pojavu tropskih noći.

Novi toplotni talas

U drugoj polovini jula značajno se povećava rizik od izraženijih toplotnih talasa u kojima maksimalne temperature prelaze 35 stepeni, kaže meteorolog za Novu.

– Toplotni talasi sa tropskim noćima vrše nepovoljan uticaj na javno zdravlje stanovništva, onemogućavajući normalan san i efikasnu regeneraciju organizma u toku noći.

U sunčanim danima sa visokim temperaturama savetujemo izbegavanje direktno izlaganje sunčevom zračenju u najtoplijem delu dana između 11 i 16 časova i korišćenje svih neophodnih mera zaštite. Visoke temperature u kombinaciji sa sušom takođe povećavaju rizike od pojave šumskih požara i drugih oblika vatre na otvorenom prostoru- prognozira Slobodan Sovilj.

Ostavi odgovor

Molimo vas unesite komentar
Unesite vaše ime ovde