Výzva na účasť na 4. ročníku workshopu/seminára

Slovenčina v kontexte jazykovej kultúry, kultivovania a regulácie jazyka. Prihlášku na workshop je potrebné zaslať elektronicky najneskôr do 11. novembra

Štvrtý ročník workshopu/seminára: Slovenčina v kontexte jazykovej kultúry, kultivovania a regulácie jazyka sa uskutoční v piatok 15. novembra, v priestoroch Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov v Novom Sade, so začiatkom o 9.45 hodine.


Prihlášku na workshop je potrebné zaslať elektronicky najneskôr do 11. novembra, na e-mail: [email protected] alebo [email protected].

Dôležité informácie:

  • Za účasť na workshope sa neplatí žiaden poplatok.
  • Cestovné náklady pre účastníčky/účastníkov hradí ÚKVS.
  • Pre každú účastníčku/každého účastníka bude počas prestávok pripravené menšie občerstvenie, rovnako bude zabezpečený aj obed.
  • Účastníčkam/Účastníkom budú udelené certifikáty o absolvovaní workshopu/seminára.

Cieľ workshopu/seminára

Štvrtý ročník workshopu/seminára sa bude primárne venovať otázkam jazykovej kultúry, čiže problematike kultivovania a regulácie slovenčiny, nielen vo vojvodinskom prostredí. Pokúsime sa predostrieť možnosti a metódy regulovania jazyka, predovšetkým jeho spisovnej, najprestížnejšej podoby. Cieľom workshopu/seminára nebude klasické vysvetlenie správnosti/nesprávnosti, spisovnosti/nespisovnosti jazykových prvkov, ale predovšetkým aplikácia vhodnejšieho výrazu, slovného spojenia.

Zároveň, fokus bude aj na niektoré špecifické znaky „vojvodinskej“ slovenčiny, ktorá do svojho jazykového systému prebrala niektoré prvky, ktoré súčasná slovenčina na Slovensku nepozná, prípadne využíva iné výrazy.

Náplň workshopu

Tohtoročný workshop/seminár bude mať štandardne praktickú a teoretickú časť, čiže účastníčkam a účastníkom ponúkne odpoveď na niektoré otázky, ktoré sú často prítomné nielen pri našich prehovoroch, ale na ktoré nevieme promptne reagovať a nájsť vhodnejší ekvivalent. Kolegyne z Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV v BA, presnejšie z oddelenia jazykovej kultúry a terminológie, predstavia svoje možnosti a služby, ktoré môže využívať verejnosť nielen na Slovensku. Zároveň predstavia aj niektoré publikácie, ktoré zahŕňajú súhrn jazykových poučiek, kratších textov z jazyka, na ktoré v rámci svojich aktivít reagovali, prípadne sa nachádzajú v elektronickej podobe, alebo už boli uverejnené v iných populárno-náučných časopisoch.

Druhá časť výstupu bude mať praktický charakter, kde sa kolegyne zamerajú na opakujúce sa jazykové nezrovnalosti, s ktorými zápasia používatelia jazyka na Slovensku, ako aj na ojedinelé „jazykové problémy“, na ktoré reagujú pracovníci spomenutého oddelenia. Takisto naznačia, akým spôsobom usmerňujú používateľov jazyka. Pre vybrané jazykové prvky budeme spoločne hľadať vhodný ekvivalent.

Úvodnú prednášku bude zastrešovať domáca lingvistka, konkrétne profesorka na Oddelení slovakistiky Univerzity v Novom Sade prof. Dr. Anna Makišová, ktorá okrem prezentácie doteraz vydaných publikácií v kontexte jazykovej kultúry a regulovania jazyka v našom prostredí predostrie aj možnosti kultivovania spisovnej slovenčiny.

Cieľová skupina:

  • pracovníci v médiách – novinárky/novinári,
  • jazykové redaktorky/jazykoví redaktori,
  • prekladateľky/prekladatelia a tlmočníčky/tlmočníci,
  • právničky/právnici,
  • študentky/študenti slovakistiky,
  • učitelia/učiteľky na základných a stredných školách s vyučovacím jazykom slovenským,
  • širšia kultúrno-spoločenská verejnosť, ktorá má blízko k danej téme.

Prihlášku na stiahnutie si môžete prebrať na webovej stránke Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov.

Ostavi odgovor

Molimo vas unesite komentar
Unesite vaše ime ovde