Mikuláš – Kto je tajomný návštevník, ktorý necháva darčeky v topánkach?

Predstavte si, že sa rozprávate s niekým, kto nikdy nepočul o Mikulášovi a snažíte sa vysvetliť, prečo vás dnes ráno čakala v topánke čokoládka. Kto je vlastne tento nočný darca a čo všetko sa skrýva za touto tradíciou, prečítajte si v pokračovaní

Predstavte si, že sa rozprávate s niekým, kto nikdy nepočul o Mikulášovi, a snažíte sa vysvetliť prečo vás dnes ráno čakala v topánke čokoládka. Je to tak, že Mikuláš pripomína Santa Clausa, ale s trošku iným štýlom. Každý rok, na svoje meniny, v noci z 5. na 6. december, príde a nechá deťom sladkosti, ak boli poslušné, a v prípade že neboli, v topánke nájdu cibuľu, zemiak, či šúľok.


Mikuláš vo Vojvodine – Tajomné návštevy a sladké prekvapenia

Mikuláš nezabúda na deti v noci z 5. na 6. decembra, keď sa po dedinách túlajú tajomné postavy, zamaskované ako Mikuláš. Tieto postavy s darčekmi v jednej a korbáčom v druhej ruke, obchádzajú domy, aby zistili, ktoré deti boli poslušné a ktoré si zaslúžia odmenu. Deti, ktoré Mikuláša privítajú básničkou alebo pesničkou, sa môžu tešiť na sladké prekvapenie, ktoré im Mikuláš nechá v topánke. A kým pride ráno, darčeky už na deti čakajú. Tieto tradície prinášajú do každého domu radosť a očakávanie, že Mikuláš nezabudol na žiadneho malého dobráka.

Ako malí, všetci sme kedysi verili, že Mikuláš prichádza v noci a necháva nám darčeky v čižmách, preto si deti už tradične očistia topánky, aby ráno našli darčeky.

Legenda o troch dcérach

Medzi jeho najznámejší skutok patrí záchrana troch schudobnelých dievčat, ktoré chcel otec poslať do nevestinca. Hovorí sa, že jeden boháč mal tri dcéry. Keď schudobnel a jeho rodina už nemala čo do úst vložiť, rozhodol sa, že z dievčat urobí neviestky. Svätý Mikuláš sa o tom dozvedel, zabalil do kusa látky zlato a vhodil ho do ich domu. To zopakoval trikrát, až kým peňazí nebolo toľko, že sa všetky tri dievčatá mohli čestne vydať. Pravdepodobne sa tu začína tradícia obdarovávania na sv. Mikuláša.

Svätého Mikuláša si zvolili za svojho patróna: deti, rybári, lodníci, zlatníci, lekárnici, voňavkári. V 9. storočí, cirkev určila 6. december za sviatok sv. Mikuláša. Zasvätených mu je mnoho gréckokatolíckych a pravoslávnych kostolov. Napríklad, v neskoršom stredoveku mu bolo iba v Anglicku zasvätených skoro štyristo kostolov. Pôvodne Mikuláš chodil oblečený v biskupskom rúchu, na hlave mal biskupskú čiapku a v ruke berlu. Neskôr sa mikulášske prestrojenie zmenilo na červený kabát/plášť s červenou čiapkou a na tvári biela dlhá brada.

Najväčšiu úctu k tomuto svätcovi doteraz prechovávajú na Východe, najmä v Rusku. Svätec Mikuláš je skutočnou historickou postavou, aj keď o jeho živote mnoho toho nevieme. Narodil sa zhruba v druhej polovici 3. storočia nášho letopočtu v meste Patara v Malej Ázii. Známy je aj ako Mikuláš z Myry, Mikuláš z Bari či Mikuláš Divotvorca.

Svätý Mikuláš sa narodil okolo roku 270 na južnom pobreží Malej Ázie (dnešné Turecko). Bol biskupom a jeho dobrota, spravodlivosť a obetavosť mu priniesli veľkú obľubu medzi ľuďmi. Bol známy vďaka svojej mimoriadnej zbožnosti, nadšeniu a zázrakom.

Ostavi odgovor

Molimo vas unesite komentar
Unesite vaše ime ovde