Istorijat Bačkog Petrovca
Prvi stanovnici
Ime Petrovac potiče još iz 12. veka, kada je dobio nezavisnost i crkvenu opštinu, a ime je dobio po crkvi posvećenoj Svetom Petru. Nakon dolaska Slovaka upotrebljava se ime Petrovec. Posle I. sv. rata zvao se Petrovec (Bačka, Kraljevina SHS, kasnije Kraljevina Jugoslavija), a nakon II. sv. rata dobija svoje današnje ime Bački Petrovac. Tokom Rakocijeve bune (1703-1711) Petrovac je izbegao pustošenje, ali ni do danas nije poznato kako je do toga došlo, a podaci o tome nalaze se u Taubovom putopisu.
Na osnovu turskih teftera (zemljišnih knjiga) vidi se da je Petrovac bio gusto naseljen za vreme Turaka. Nakon njihovog odlaska, cela oblast južne Bačke bila je vojna granica, a obradivo zemljište pripadalo je Kraljevskoj komori tzv. Vojnoj komandi. Oblasna uprava se nalazila u Futogu, kojoj je pripadao: Petrovac, Gložan, Kisač, Begeč, Rumenka i Kamendin. U Peštanskim knjigama se navodi da je zemljišni posed Futoga sa okolinom obuhvatao 24.000 k.j. zemlje i da je približno 1703. godine od Bačke vojne uprave Futoško vlastelinstvo preuzeo baron J. Nekem za 24.959 rimskih forinti.
Kasnije su se smenjivali vlasnici, 1721. godine je to bio grof Buterur, a 1726. godine imanje je preuzela Kraljevska komora. Već sledeće 1727. godine prelazi u ruke Jozefa Odvajera, 1731. godine vlasnik je postao i grof Kavrijan, a kao vlasnici se pominju i potomci Arsenija Čarnojevića III, braća Čarnojević na čelu sa Mihajlom-Mišom. Zbog naseljavanja Slovaka, za nas je interesantan, naslednik grof Andraš Hadik, a poslednji vlasnici Futoga su bili iz porodice Brunsvik (1776-1848) t.j. do podele zemljišta seljacima. Na Futoškom gazdinstvu osnovana je 1745. godine prva slovačka opština na teritoriji Jugoslavije – Petrovec.
Pogledaj: Janošik – slovački Robin Hud / Jánošík – slovenský Robin Hood (VIDEO)