Građani Srbije koji do sada nisu imali dodeljen kućni broj i naziv ulice, a sada su ga dobili ili ga očekuju, ubuduće će biti oslobođeni plaćanja troškova za izdavanje lične karte sa čipom, odlučila je Vlada Srbije.
Ovaj predlog podnelo je Ministarstvo unutrašnjih poslova, a Vlada ga je prihvatila na sednici održanoj u četvrtak.
Građani više neće plaćati ni troškove izdavanja trajne lične karte u situacijama kada se upisuje adresa prebivališta posle utvrđivanja naziva ulica i kućnih brojeva. U slučajevima kada je potrebno upisati adresu prebivališta zato što je nekoj ulici dodeljen naziv ili objektu kućni broj, a građanin ima ličnu kartu bez čipa, ubuduće će moći da dobije novu ispravu sa čipom, bez bilo kakvih izdataka. Onima koji pak imaju identifikacioni dokument sa čipom, podatak o nazivu ulice i kućnog broja biće unet u čip, bez promene obrasca lične karte i bez plaćanja bilo kakve takse.
[wonderplugin_slider id=64]
Prema podacima MUP-a iz prošle godine, 3.028.020 građana ima prijavljeno prebivalište u ulicama bez određenog kućnog broja, od čega je 2.676.898 prijavljeno na adresama za koje nije određen ni naziv ulice (poznato kao „nema ulice – bb“).
Procena je da na teritoriji Srbije nedostaje oko milion kućnih brojeva. U adresnom registru Srbije, koji vodi Republički geodetski zavod, a koji je inicirala premijerka Ana Brnabić još kada je bila ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu, pre godinu dana evidentirano je oko 54.859 ulica. Posle ažuriranja registra utvrđeno je da nedostaju podaci o još blizu 66.480 ulica.
Zato je Vlada Srbije lane pokrenula veliku akciju i naložila lokalnim samoupravama da daju imena ulicama, kako bi mogle da budu upisane u registar.
Vlada plaća troškove
Naknada za obrazac lične karte košta 928,80 dinara. Svi troškovi promene lične karte zbog dodeljivanja tačne adrese ubuduće će biti finansirani iz budžeta Srbije.