Parlamentarni izbori 2020: Ko je ko na glasačkom listiću

PARLAMENTARNI IZBORI: Ulazite 21. juna na glasačko mesto i dobijate jedan, dva ili čak tri glasačka listića. Njihov broj zavisiće od broja izbora koji se sprovode u opštini u kojoj živite, odnosno da li ćete glasati za lokalnu i/pokrajinsku vlast.


Sigurno ćete dobiti listić sa imenima lista koje žele da osvoje mesta narodnih poslanika u Skupštini Srbije. Glasate zaokruživanjem rednog broja ispred imena liste koja dobija broj mandata u skladu sa procentom osvojenih glasova. Poslanički mandat dobijaju kandidati onim redom kojim su raspoređeni na spiskovima koje su stranke predale pre izbora.

BBC donosi pregled najvažnijih činjenica o listama koje ćete moći da birate:

1. Aleksandar Vučić – za našu decu.

Lista koju predvode naprednjaci, ponovo se odlučila da na glasački listić stavi ime svog partijskog lidera, ali i da posle slogana doda – tačku.

U skladu sa najavama Aleksandra Vučića, lista SNS-a kombinovana je od iskusnijih političara koji već imaju poslanički staž i mladih snaga iz stranačke političke akademije.

Snimak ekrana na kome je Instagram profil predsednika Vučića
Natpis na slici- Naprednjaci su prvi deo kampanje vodili preko virtuelnih mitinga

Na broju jedan je dosadašnji ministar poljoprivrede Branislav Nedimović, ali iskustvo govori da to ne znači i da će on biti naprednjački kandidat za premijera, ako stranka dobije priliku da formira vladu.

Na trećem mestu na listi je i violinista Jovan Kolundžija, jedan od brojnih muzičara među kandidatima za poslanike.

U 250 kandidata, stala su i imena koalicionih partnera SNS-a: od dva člana „dinastije Krkobabić“ – oca Milana i sina Stefana, „dinastije Karić“ – oca Dragomira i sina Simona, do poslaničkih kandidata Socijaldemokratske partije Rasima Ljajića, Srpskog pokreta obnove (SPO).

[rev_slider alias=“euro-af-salon-namestaja“][/rev_slider]

 

2. Ivica Dačić – SPS, JS – Dragan Marković Palma

Ivica Dačić i Dragan Marković Palma stavili su svoja imena u naziv liste kandidata, a sebe na prva dva mesta kandidata za poslanike.

Socijalisti su se opredelili da kombinuju proverene političke snage i javne ličnosti iz različitih oblasti života.

Među prvih 20 tako su advokat Toma Fila, nekadašnji trener fudbalera Crvene zvezde iz slavnih dana ovog kluba Ljubo Petrović, glumica Jelica Sretenović.

Na listi su mesto našli i politički veterani – Milutin Mrkonjić i Joška Broz, unuk Josipa Broza Tita, ali tu je i Dušan Bajatović, dugogodišnji direktor „Srbijagasa“.

Beograd, 7. jun 2020.Image copyrightFONET
Natpis na sliciLider socijalista Ivica Dačić i na ovim izborima predvodi listu SPS-a i Jedinstvene Srbije

3. Dr Vojislav Šešelj – SRS

Radikali i na ove izbore izlaze tradicionalno – sami, bez koalicionih partnera.

Tradicionalno je mesto Vojislava Šešelja na čelu partijske liste kandidata za poslanike.

Već na četvrto mesto probio se Šešeljev sin Aleksandar, veoma aktivan u predizbornoj kampanji i porukama koje je slao medijima.

Radikali su se opredelili da vrh liste čine njihovi provereni politički kadrovi, među kojima je i penzionisani general Božidar Delić koji je imao iskustva i kao član Srpske napredne stranke, ali se razočarao u politiku stranke Aleksandra Vučića i vratio radikalima.

Beograd, 2018. godineImage copyrightFONET/ALEKSANDAR LEVAJKOVIĆ
Natpis na sliciNataša Jovanović (levo) i Vjerica Radeta (desno) veteranke su srpske parlamentarne politike

4. Savez vojvođanskih Mađara – Ištvan Pastor

Vojvođanski Mađari opredelili su se za nešto drugačiji primer dinastije u politici, u odnosu na svog koalicionog partnera iz SNS-a.

Ime oca Ištvana Pastora nalazi se u imenu liste, a na broju jedan nalazi se sin Balint Pastor.

Prva četiri kandidata na listi SVM-a identična su četirima poslanicima koje ta stranka ima u aktuelnom sazivu Skupštine Srbije.

5. Aleksandar Šapić – Pobeda za Srbiju

Za debitantski nastup na parlamentarnim izborima, nekadašnji vaterpolista Aleksandar Šapić predvodi tim koji za poslaničke kandidate ističe imena sa stažom ili u poslaničkim klupama, ili u političkom i javnom životu Srbije.

Već na broju dva je Marina Raguš – nekadašnja poslanica radikala, poznata po čitanju višesatnih govora kojima je koristila vreme za diskusiju svoje poslaničke grupe kada su svi ostali njeni članovi bili udaljeni sa sednice.

Na trećem mestu liste je novinar Radomir Dmitrović, u javnosti poznatiji pod nadimkom Ratko.

Na listi koja ne nosi ime Šapićeve stranke SPAS je i Vladan Glišić, nekadašnji partner Boška Obradovića u pokretu Dveri.

6. Za Kraljevinu Srbiju – POKS, MF – Žika Gojković

Lista koja se zalaže za promenu državnog uređenja Srbije uspela je da sakupi potpise i sastavi listu od 250 kandidata još i pre odlaganja izbora zbog virusa korona.

Predvode je nekadašnje uzdanice Vuka Draškovića i SPO-a, Žika Gojković i Mirko Čikiriz.

Čikiriz ima iskustva i u izvršnoj vlasti u vreme vladavine SNS-a, na mestu državnog sekretara u Ministarstvu pravde.

[rev_slider alias=“delicija“][/rev_slider]

 

7. Ujedinjena demokratska Srbija

Iza troslovne skraćenice UDS krije se izborna lista sa najdužim imenom u kome je navedeno čak jedanaest stranaka i organizacija koje je čine, uz brojne pojedince koji na ovaj spisak dolaze iz drugih stranaka.

Predvodi ga Marko Đurišić, bliski saradnik Borisa Tadića najpre u Demokratskoj stranci, a potom i u Socijaldemokratskoj stranci.

Pri vrhu liste su i nekadašnji „otporaši“ Nenad Konstantinović i Miljana Jovanović, doskorašnja članica DS-a Gordana Čomić, bivši članovi LDP-a Bojan Đurić i Zoran Ostojić, pa i stranački vrh Lige socijaldemokrata Vojvodine koga predvodi Nenad Čanak.

UDS je sastavio listu kandidata koji su godinama u poslaničkim klupama – u prvih 15 na listi, brojni su oni koji su u skupštinske klupe ulazili i na listama Dosta je bilo, različitim koalicijama koje je pravila Demokratska stranka.

Beograd, 7. jun 2020.Image copyrightFONET
Natpis na sliciUDS vodi veoma aktivnu kampanju bilbordima i plakatima širom Srbije

8. Akademik Muamer Zukorlić – Samo pravo

Nekadašnji glavni muftija Mešihata Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić predvodi listu neobičnog spoja – čine je njegova Stranka pravde i pomirenja i Demokratska partija Makedonaca.

Zukorlić je, kao nosilac liste, u rubriku „Zanimanje“, napisao – akademik.

Najviše plasirana članica makedonske partije je Maja Georgievska, na devetom mestu poslaničke liste.

Zukorlićeva opcija računa na najviše 86 mandata – toliko je odredila poslaničkih kandidata.

9. Metla 2020

Koaliciju slikovitog imena, ali bez tačke posle broja godine, predvodi Demokratska stranka Srbije i njen lider Miloš Jovanović.

Odmah za njim je Novica Antić koji je u javnosti postao prepoznatljiv nastupima u ime vojnog sndikata.

„Metle“ žele da se „dohvate“ i predstavnici lokalnih pokreta, poput kraljevačkih Starosedelaca, čiji je lider Ivan Matović na sedmom mestu liste.

Od nekadašnjih uzdanica DSS-a, u vrhu liste je samo nekadašnji kandidat za gradonačelnika Beograda Aleksandar Popović.

Srbija, 2020.Image copyrightFONET
Natpis na sliciMiloš Jovanović predvodi DSS i listu Metla 2020

10. Bolja Srbija – Zdrava Srbija

Listu koja na listić stiže „iz srca Šumadije“ predvode dvojica predsednika opština – Čajetine, Milan Stamatović i Topole, Dragan Jovanović.

Stamatović je svoju predizbornu priču počeo kao član opozicionog Saveza za Srbiju, dok je Jovanović u svojoj opštini neko vreme vladao u koaliciji sa Srpskom naprednom strankom.

Na samom vrhu liste, između njih dvojice „uselio se“ nekadašnji gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović – prepoznatljiv po aktivnoj ulozi u stranci Mlađana Dinkića, Ujedinjenim regionima Srbije.

U vrhu liste je i Miladin Ševarlić, poslanik Dveri u aktuelnom sazivu skupštine, prepoznatljiv po narodnoj nošnji u kojoj dolazi na zasedanja, ali i po inicijativi za štrajk glađu na kraju mandata.

Listu čine i jedna fudbalska legenda – Boško Đurovski, kao i jedna politička „legenda“ iz devedesetih godina prošlog veka – Milan Paroški.

11. SDA Sandžaka – Sulejman Ugljanin

Sulejman Ugljanin stavio je svoje ime u naziv izborne liste stranke koju predvodi, ali se on ne nalazi među kandidatima za poslanike SDA Sandžaka.

Listu predvodi Enis Imamović koji je i prethodne četiri godine proveo u skupštinskim klupama.

Ugljaninova lista broji 27 kandidata.

Beograd, 2019.Image copyrightFONET
Natpis na sliciPoslaničke klupe u aktuelnom sazivu često su bile prazne, prevashodno zbog opozicionog bojkota rada skupštine

12. Milica Đurđević Stamenkovski – Srpska stranka Zavetnici

Stranka Zavetnici postali su redovni učesnici svih izbora u Srbiji.

Ne samo da su sakupili neophodnih deset hiljada potpisa građana za overu kandidature već su i svoju listu poslaničkih kandidata ispunili do broja 250.

Ipak, na njihovom čelu nije liderka stranke, već aranđelovački hirurg Zoran Zečević.

Milica Đurđević Stamenkovski, prepoznatljivo lice Zavetnika i predsednička kandidatkinja, svoje ime stavila je na broj 2.

13. Narodni blok

Lista na „srećnom“ broju 13 mogla bi se nazvati i listom razočaranih koalicionih partnera i članova SNS-a.

Predvode je lider Nove Srbije Velimir Ilić i penzionisani general Momir Stojanović, koji je bio i poslanik na listi naprednjaka.

Visoko na listi je i Miroslav Parović, nekada član Dveri, pa potom osnivač i lider novosadske Treće Srbije koja je prerasla u Narodni slobodarski pokret.

Iz redova stranke Velimira Ilića, na listu je tradicionalno stigao i psihijatar Jovan Marić.

14. Sergej Trifunović – PSG

Listu koja je u poslednjem trenutku dodatno „pokvarila žurku“ predstavnicima opozicije koja bojkotuje izbore predvodi lider Pokreta slobodnih građana, glumac Sergej Trifunović.

U vrhu liste je i njegov stranački funkcioner Pavle Grbović, kao i nekadašnji lider Samostalne liberalne stranke na Kosovu Petar Miletić.

Posle dva mandata u Skupštini Kosova, Miletić se sada nadmeće za mandat u Skupštini Srbije.

Trifunovićev pokret predstavio je listu sa 158 od mogućih 250 kandidata.

Beograd, 2020.Image copyrightFONET
Natpis na sliciSergej Trifunović preuzeo je vođstvo Pokreta slobodnih građana posle povlačenja Saše Jankovića iz politike

15. Suverenisti

Pokretu „Dosta je bilo“ dosta je bilo svog imena, pa su na ove izbore rešili da izađu pod imenom Suverenisti.

Predvodi ih lider Saša Radulović, najpre ministar privrede u vlasti Srpske napredne stranke, a potom oštri kritičar i vlasti i drugih opozicionih stranaka.

U vrhu spiska su i stranački funkcioneri Branka Stamenković i Vojin Biljić.

Suverenisti na svojoj listi imaju i novinarku Hanu Adrović.

16. Albanska demokratska alternativa – Ujedinjena Dolina

Političari iz Preševske doline čine najkraću listu na ovim izborima – na njoj je jedanaest imena.

Predvodi ih Šaip Kamberi iz Bujanovca, a odmah za njim je Arđend Bajrami iz Preševa.

Najviše rangirani predstavnik Medveđe je Bajram Mustafa, na broju 6.

17. 1 od 5 miliona

U prvih dvadeset imena liste 1 od 5 miliona, samo je jedan kandidat stariji od 30 godina.

Sve to čini ovu listu ubedljivo najmlađom na glasačkom listiću.

Predvode je Valentina Reković i Tea Vukadin, studentkinje koje su bile deo organizacije građanskih protesta u Srbiji prethodne godine.

Na listu 98 mladih poslaničkih kandidata uselila se i jedna penzionerka – na pretposlednjem mestu našla se Slađana Kovačević.

18. Nek maske padnu

Koalicija Zelene i Nove stranke nosi ime koje je dobilo novo značenje u vreme pandemije virusa korona.

Prvi na ovoj listi je lider „zelenih“ Goran Čabradi, dok ga sledi nekadašnji premijer Zoran Živković.

Iako je u kampanji medijski bio veoma aktivan, na listi poslaničkih kandidata nema Živkovićevog sina Marka, člana Nove stranke.

19. Ruska stranka – Slobodan Nikolić

Stranka koja na ovim izborima nastupa kao stranka ruske nacionalne manjine pokušaće da dostigne „treću sreću“.

Partija Slobodana Nikolića ne odustaje – 2014. godine osvojili su nešto više od šest i po hiljada glasova, što je manje i od neophodnog broja potpisa za kandidaturu, dok su 2016. godine taj rezultat duplirali.

Slobodan Nikolić je i ovoga puta kandidat na čelu liste koja je morala da dostavlja dodatne potpise građana da bi kandidatura uopšte bila uspešna.

20. Čedomir Jovanović – Koalicija za mir

Čedomir Jovanović najavio je da će u ovu izbornu trku ući u koaliciji „Zvono“, ali se do predaje liste predomislio i odabrao da predvodi spisak kandidata Koalicije za mir.

Na njoj su i predstavnici Bošnjaka, Crnogoraca, Vlaha, Jugoslovena, Roma i Rumuna.

Od ranije aktivnih političara iz LDP-a, tu je samo nekadašnja predsednica Skupštine Srbije Nataša Mićić – tek na 14. mestu na listi.

Nekadašnji zamenik načelnika Državne bezbednosti Zoran Mijatović nalazi se na šestom, a nekadašnji sudija u procesu ubicama premijera Srbije Zorana Đinđića Marko Kljajević čak na trećem mestu liste.

Stranci kojoj nekada problem nije predstavljao ni viši izborni cenzus od pet odsto, sada je i za deset hiljada ispravnih potpisa bilo potrebno da ih preda iz dva puta.

21. Pokret Levijatan – Živim za Srbiju

Posle dva odbijanja i kontroverze oko prikupljanja potpisa podrške, pokret Levijatan sa koalicionim partnerima uspeo je da se nađe na glasačkom listiću.

Organizacija koja je javni život počela tvrdeći da se bavi zaštitom prava životinja, sada i otvoreno ulazi na politički teren.

Njen do sada najistaknutiji član Pavle Bihali – Gavrin nalazi se na broju 2 liste koja ima 26 od mogućih 250 imena.

Koaliciju predvodi liderka pokreta Živim za Srbiju Jovana Stojković, lekarka specijalista, veoma aktivna na društvenim mrežama u protivljenju obaveznoj vakcinaciji.

Ostavi odgovor

Molimo vas unesite komentar
Unesite vaše ime ovde