Redovna sednica Socijalno-ekonomskog saveta biće održana danas u Palati Srbija, a tema je utvrđivanje minimalne cene rada u 2021. za oko 350.000 ljudi.
Nakon sednice na konferenciji za medije obratiće se predsedavajući SES-a, predsednik UGS „Nezavisnost“ Zoran Stojiljković, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije (SSSS) Ljubisav Orbović, predsednik Unije poslodavaca Srbije Miloš Nenezić, ministar finansija Siniša Mali i ministar za rad Zoran Đorđević, najavilo je Ministarstvo za rad.
Po Zakonu o radu, ukoliko poslodavci, sindikati i Vlada Srbije ne postignu dogovor do 15. septembra za narednu godinu, odluku o minimalnoj ceni rada donosi vlada.
Predsednik Aleksandar Vučić najavio je ranije mogućnost da visina minimalne zarade, koja iznosi 30.022 dinara, bude povećana za oko 2.000 dinara. To bi bilo povećanje za nešto više od 6,5 odsto.
O visini minimalca u 2021. više puta su razgovarali predstavnici sindikata, poslodavaca i Vlade Srbije na sednici Kolegijuma SES-a i poslednji put, 9. septembra, nisu želeli da komentarišu ishod sastanka i to da li je eventualno postignuto rešenje i došlo do promene ranijih stavova.
[rev_slider alias=“slider-3″][/rev_slider]
Predstavnici sindikata su tada kratko za Tanjug rekli da nakon kolegijuma ne daju izjave i da će javnost zvanično o ishodu obavestiti u ponedeljak, kada su zakazani završni razgovori.
Kolegijumu u prostorijama UGS „Nezavisnost“ tada su prisustvovali ministri Siniša Mali i Zoran Đorđević, predsednik UGS Nezavisnost Zoran Stojiljković, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije Ljubisav Orbović i predsednik Unije poslodavaca Srbije Miloš Nenezić.
Predstavnici sindikata i poslodavaca prethodno, 8. septembra na sastanku pregovaračkih timova, uoči održavanja kolegijuma, nisu uspeli da približe stavove u pogledu visine minimalca u idućoj godini i ostali su pri svojim, ranije iznetim predlozima.
Stav sindikata je da bi minimalna cena rada trebalo da prati visinu minimalne potrošačke korpe koja iznosi oko 37.500 dinara.
Predstavnici UPS-a smatraju da se u privredi nisu stekli uslovi za povećanje minimalca za više od četiri do šest odsto, i da očekivanja da on raste više nisu realna.
Navode da ako bi povećanje išlo više od realnog morali bi da traže kompenzaciju za tu razliku.
Uslov poslodavaca je da se istovremeno usvoji paket mera koji bi smanjio troškove poslovanja.
Procene su da minimalnu zaradu u Srbiji prima oko 350.000 ljudi.Vlada je prošle godine povećala minimalac sa 27.000 dinara na 30.022 dinara u 2020. godini.
Pogledaj: Sedam godina za pokušaj ubistva sestre šrafcigerom u Bačkoj Palanci