Goran Filipović iz Kisača otkriva kakve su cene zakupa poljoprivrednog zemljišta

"Još ove godine ćemo se boriti i ako ne bude podrške, stavićemo katanac na poljoprivredu", kaže Filipović

KISAČ – Cene zakupa poljoprivrednog zemljišta ove jeseni su u padu u mnogim atarima. Kako piše Agroklub, tamo gde je arenda prošle godine bila do 300 evra po jutru, sada je od 120 do 200 evra. Uz to, mnogi poljoprivrednici smanjuju svoje obradive površine i razmišljaju da „dignu ruke“ od zemljoradnje. Sve ovo, kažu analitičari, odraz je nekoliko vezanih loših proizvodnih godina i toga što je „poljoprivreda postala rizična grana“.


„U našem ataru je mnogo površina neposejano, a zemlja se sve više nudi u zakup ili na prodaju. Takvih njiva ima koliko god hoćete. Ko je ove jeseni mogao da podigne kredit da finansira setvu, taj je to učinio“, počinje priču poljoprivednik iz Kisača Goran Filipović.

Kako kaže, u kisačkom i okolnim atarima u blizini Novog Sada, cena arende je proteklih godina iznosila od 300 do 400 evra, zavisno od kvaliteta i lokacije. Do zemlje se teško moglo i doći. Ove jeseni, situacija je drugačija.

„Sada je godišnji zakup od 200 do 250 evra po jutru, a ljudi čak ne žele ni da plaćaju za godinu unapred, kao što se do sada radilo. Nema novca, svi su prolongirali da plaćaju dogodine, kada skinu useve, idu na rizik.“

On dodaje da je raspoloženje među proizvođačima sve sumornije.

„Još ove godine ćemo se boriti i ako ne bude podrške stavićemo katanac na poljoprivredu“, izričit je Filipović. On je i predsednik Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije i dobro je upoznat sa situacijom na terenu.

Galetin: Sve manja profitabilnost u poljoprivredi

Agro-tržišni analitičar Žarko Galetin uporedio je arendu sa uzimanjem kredita.

„Moraš imati veći profit od kamate, odnosno, da zaradiš više nego što ćeš platiti sam zakup zemlje. Kada uzimaš zemlju u arendu, da li na godinu ili pet, u tom periodu treba da imaš čistu zaradu, najmanje toliko koliko si platio zakup“, kaže Galetin i dodaje da profit u poljoprivredi poslednjih godina prilično pada.

„Ako izuzmemo neke ekstremne godine, sve je manja profitabilnost poljoprivrede kao takve. Zbog toga je zemlja sve manje atraktivna za zakup. Ko je zakupio zemljište da seje kukuruz, soju, pa i suncoktet prošle godine, taj je jako loše prošao.“

Osnovni faktor koji je doveo do toga da cena arende pada, precizira on, jeste to što su se proteklih godina poljoprivrednici mnogo puta „opekli“.

„Bili su loši prinosi, sa lošim cenama, ako izuzmemo 2022. godinu. Mislim da u ovoj ekonomskoj godini neće doći do rasta cene zakupa, može samo da pada. Poljoprivreda je postala veoma rizična grana“, ističe on.

Ostavi odgovor

Molimo vas unesite komentar
Unesite vaše ime ovde