Kandida: problem koji muči mnoge žene, ali se o njemu retko priča

319
IZVOR: GULIVER/GETTY IMAGES/RIDOFRANZ

Iako je zdravlje tema koja je često u fokusu i koja se tiče svake žene, čini se da i dalje postoje zdravstveni problemi o kojima se malo priča. Posebnu vrstu nelagodnosti žena ima kada su u pitanju infekcije u genitalnoj regiji, urinarne infekcije, promene raspoloženja, depresija.


Jedan od takvih problema jesu i gljivične infekcije.Njen načešći uzročnik je gljivica kandida. Statistički podaci govore da 75% žena u jednom periodu u svom životu dobije kandidijazu, dok šest posto njih ima problem sa ponovnom infekcijom nakon izlečenja.

Kandida je mikroorganizam koji je eprisutan u telu svakog čoveka kao deo normalne flore organizma. Zdravstveni problem nastaje prekomernim razmnožavanjem kandide što izaziva pojavu gljivične infekcije ili kandidijaze. To je infekcija koja se često navraća sa svakim padom imuniteta neprijatna je svakoj ženi i dosadan je neprijatelj sa kojim se često bori.

Međutim, važno je da imate na umu da kandida jeste uporna ali je lečenje moguće! Prva stvar koja je važna kod lečenja kandidijaze jeste da se prepoznaju simptomi i ustanove uzroci koji su doveli do povećane vrednosti kandide. Posle toga, važno je zaštititi organizam i ojačati telo i imuni sistem, čiji pad je najčešće i uzrok pojave ove infekcije. Međutim, koji još uzročnici su zaslužni za pojavu kandidijaze, i kako se ona ispoljava? Pročitajte u nastavku!

Uzroci nastanka kandidijaze

Normalna vrednost gljivice kandide u organizmu je u malom broju. Gljivica se nalazi u sluzokoži creva, vagini, usnoj duplji, ali i na koži. Njeno razmnožavanje dovodi do nastanka kandidijaze a najčešći uzroci su pad imunog sistema, upotreba antibiotika i kortikosteroida, stres, oralna kontracepcija.

Pad imuniteta podrazumeva slabljenje odbrambenog sistema organizma. Prvu liniju odbrane čine leukociti koji su neophodni za pravilno funkcionisanje imunološkog sistema. Njihova uloga je da se bore protiv spoljašnjih faktora koji negativno utiču na zdravlje tela i štite organizam od bolesti i mikroorganizama. Nedovoljan broj leukocita  dovodi do slabljenja zida ćelija u kojima se nalazi kandida. Slabljenjem membrane koja štiti zdravu ćeliju oslobađaju se toksini i gljivica prodire u krvotok i napada organe podložne infekciji.

Često se kao uzročnik navodi i loša i neadekvatna ishrana, nekontrolisan unos ugljenih hidrata, nezdravih šećera, kao i konzumacija alkohola. Iako ovi uzroci pospešuju produkciju kandide, važno je pomenuti da oni ne izazivaju kandidijazu, već da uz druge faktore mogu pojačati rizik za nastanak infekcije.

Ova gljivična infekcija ne smatra se polno prenosivom bolešću, ali je prisutna i kod muškaraca i može se preneti preko inficirane kože, stoga nije poželjno upražnjavati odnose sa osobom koja je zaražena. Muškarci su obično prenosioci pa se kroz intimne odnose često gljivica ponovo vraća upravo zbog neznanja da je partner zaražen.

Delovi tela koje pogađa kandidijaza i njeni simptomi

Kod žena najčešća se razvija vaginalna kandidijaza, za njom infekcija usne duplje, creva, ali i noktiju i kože. Vaginalna kandidijaza često je prisutna kod seksualno aktivnih žena, i kod trudnica zbog povišenog nivoa estrogena, ali i zbog pojačanje osetljivosti oganizma trudnice koji je podložan infekcijama.

Kandidijaza u vagini u većini slučajeva praćena je svrabom i iritacijom u predelu vulve i pojavom gustog beličastog sekreta bez mirisa. Kada je pogođena oralna regija, pojavljuju se bele naslage na ždrelu, nepcu i jeziku. Moguće je peckanje i bol jezika, kao i neprijatan zadah. Kandida se takođe može naći i u crevnoj flori pa infekcija neretko zahvata i u gastrointestinalni trakt. Ispoljava se kroz gasove i nadimanje, promene u pražnjenju stolice, svrab u perianalnoj regiji i otežano varenje.

Dijabetes i kandida

Kandida je čest pratilac osoba koje boluju od dijabetesa. Nedovoljno lučenje insulina, hormona koji reguliše koncentraciju glukoze u krvotoku, stvara povišen nivo šećera u krvi. Višak šećera kod osoba sa dijabetesom stvara povoljnu sredinu za rast kandide u telu.

Pojačan nivo glukoze umanjuje dejstvo antitela i leukocita koji se bore protiv kandidijaze pa je lečenje kandide kod osoba sa dijabetesom češće i za nijansu teže nego kod zdravih osoba. Pogotovo zbog korišćenja antibiotika u terapiji lečenja dijabetesa, koji sa druge strane mogu da aktiviraju infekciju kandide dugoročnim korišćenjem. Na svu sreću, ovo ne sprečava dijabetičare da pobede gljivice kandide u svom telu. Pored lekova kojima se kandida leči, važno je voditi računa o ishrani, unositi namirnice koje regulišu nivo šećera u krvi i prevenirati nastanak gljivičnih infekcija.

Lečenje kandide i briga o zdravlju

Sprečavanje rasta gljivica u telu podrazumeva primarno dijagnostikovanje vrste kandide, njeno lečenje i jačanje imunog sistema na dugoročnom planu da bi se sprečilo navraćanje infekcije. U zavisnosti od organa koji je zaražen kandidom, primenjuje se odgovarajuća medicinska terapija.

Lekovi za kandidu su uglavnom antigljivični lekovi, probiotici i antimikotici i ne treba ih uzimati bez prethodne konsultacije sa lekarom. Ono što zahteva borba sa ovom gljivičnom infekcijom jeste bavljenje  sopstvenim telom i stvaranje zdravih navika. Pojava  kandide u organizmu može zahtevati detoks tela, promenu ishrane i izbegavanje ugljenih hidrata i šećera. Naročito se izbegava unos svake vrste nezdrave glukoze zbog njene moći da hrani bilo koju vrstu gljivice u telu, pa tako i kandidu.

Hrana koja doprinosi lečenju kandide i jača imunitet

U povrće koje čini imunitet otpornijim spadaju brokoli, karfiol, paradajz, crvena paprika. Meso koje je preporučeno za unos je piletina, ćuretina i riba. Što se tiče voća, bobičasto voće je efektno u suzbijanju kandide pa se jagode, maline, kupine i borovnice mogu naći u jelovniku osoba koje pate od gljivične infekcije. Citrusno voće zbog manjeg prisustva fruktoze u svom sastavu je još jedan odličan izbor u borbi proziv kandidijaze. Važno je birati povrće koje u sebi nema skrob i izbegavati glukozu i namirnice od belog brašna. Iako postoji mišljenje da začine treba smanjiti kada se vodi računa o jačanju imuniteta, potpuno je bezbedno koristiti beli luk, đumbir, peršun, origano i bosiljak.

Problem sa kandidijazom i regulacija kandide u organizmu uspešno se rešavaju upotrebom lekova. Međutim, da se ne bi razmnožavanje kandide ponavljalo, važni su stil života i  svakodnevne rutine. Male navike koje počinju zdravim obrocima prvi su korak ka poboljšanju zdravlja žene, suzbijanju rasta kandide u telu i jačanju imunog sistema. Poznato je da zdravlje na usta ulazi, pa zdraviji organizam posledično čini čoveka odmornijim, oslobađa od stresa i uzrokuje bolji i kvalitetniji život kome treba težiti.

Ostavi odgovor

Molimo vas unesite komentar
Unesite vaše ime ovde