To, že opadáva lístie, neznamená, že je čas na zimnú prestávku. V záhrade je teraz veľa práce a ešte nie je neskoro niečo zasadiť, väčšinou zelené. Je ideálny čas na odstránenie zvyškov zeleniny a buriny z minulej sezóny, aby pôda cez zimu premrzla.
Ak sa však riadite prírodnými princípmi, zvyšky zeleniny a buriny nechajte na zemi. Dobre poslúžia drobnému hmyzu, dážďovkám a mikroorganizmom, ktoré v nich nájdu úkryt a potravu. Semená rastlín budú tiež slúžiť ako potrava pre vtáky, ktoré sú veľmi užitočnými pomocníkmi v záhradníctve.
Koreňovú zeleninu vykopte, lebo po zamrznutí zeme to pôjde veľmi ťažko a zamrzne aj cvikla. Petržlen a paštrnák sú, naopak, po prvom mraze sladšie. Čiernu reďkovku nemusíte odstraňovať, pretože jej nevadia mínusy. Ak v záhrade ešte ostali tekvice, nechajte ich pocítiť prvý mráz a na nakladanie použite zelené paradajky a nedozretú papriku. Rastliny, ktoré ste zasiali a zasadili skôr a ktoré budete zbierať v zime, ako je mangold, mangold, pór, roketa a podobne, ich korene ochránite pred vetrom a mrazom.
Ak je lístie opadané všade, nebojte sa, nie je potrebné zbierať každý list ako blázon. Opadané lístie v lese slúži aj na ochranu a následné kŕmenie zeme. Ale ak vám to prekáža, vždy ho môžete pozbierať a položiť na záhony so senom, aby ste ich ochránili pred chladom. Určite sa časom rozpadne na kompost, vyhnite sa len orechovým, dubovým a platanovým listom. Nezabudnite odrezať kolíky, ktorými ste podopierali paradajky a fazuľu, pretože absorbujú všetku vlhkosť. Odstráňte všetky plastové nádoby zo záhrady, najmä ak sú plné vody, pretože môžu prasknúť v dôsledku mrazu, a nástroje dezinfikujte. A potom začnite sadiť!
Zelenina
Tento mesiac môžete ešte zasadiť červenú a cesnakovú cibuľu, ktorá bude pripravená na zber na jar. Ak ste neprišli skôr, môžete zasiať mrkvu a petržlen, rôzne šaláty, špenát, mangold, kôpor, hrášok. Musíte sa však pripraviť na to, že vďaka vyšším teplotám a dostatku vlahy hrášok vyklíči ešte pred riadkom, takže sa oň môže postarať mráz. Ak sa tak stane, jar je novou šancou.
Ovocie
Samozrejme, teraz je čas na výsadbu ovocia a najdôležitejšie v tomto obchode je dobre pripraviť otvory. Pre jablkové ovocie (jablká, hrušky, dule) sú potrebné otvory s priemerom asi 50 centimetrov a rovnakou hĺbkou, kým pre jadrovníky (slivky, broskyne, marhule, višne, čerešne…) sa vyrábajú desať. centimetre širšie a hlbšie. Je veľmi dôležité, aby sa plody v prvých dvoch rokoch po výsadbe neustále zalievali, pretože v prvých dvoch rokoch nie je koreň natoľko vyvinutý, aby sa dostal do hlbších vrstiev pôdy, kde je vždy vlaha. Na jeseň je dobré vysadiť všetky druhy ovocia, ale aj krovinaté rastliny ako maliny, černice, ríbezle, ale aj jahody a takmer všetky druhy okrasných rastlín.
Kvety
Najčastejšími cibuľovitými rastlinami, ktoré sa vysádzajú na jeseň, sú tulipány, narcisy, hyacinty, z hľuznatých rastlín krokusy, platany a frézie. Cibuľové a hľuznaté rastliny sú trvalky, pretože majú podzemné orgány, ktoré slúžia ako zásobáreň potravy a umožňujú im prežiť dlhú dobu v rôznych poveternostných podmienkach. Vysádzajú sa do okrasných nádob, na záhony, na trávniky či skalky. Odporúča sa kultivovať pôdu do hĺbky 30 cm, pričom sa odstráni všetka burina. Na výsadbu cibúľ by mala byť pôda kyprá a priepustná, ale ak je ťažká a utužená, môžete ju vylepšiť pridaním piesku, organického hnojiva alebo kompostu Cibuľky by ste mali sadiť spravidla do hĺbky, ktorá je dvakrát až trikrát väčšia ako ich výška. Cibuľky zasadené príliš hlboko vyklíčia a kvitnú neskôr a príliš plytko zasadené môžu trpieť chladom. Cibuľky sú pokryté zeminou, ktorú je potrebné dobre zalievať. Pred začiatkom silného chladu je dobré prikryť zem vrstvou lístia alebo menších vetvičiek.