Pred každou zimou je aktuálna téma, ako a kde sa dá ušetriť na energiách a znížiť tak náklady na účty. Úspory sa dajú dosiahnuť mnohými spôsobmi – inštaláciou tepelnej izolácie, výmenou existujúcich drevených prvkov, používaním modernejších vykurovacích systémov… ale v podstate sa to všetko scvrkáva na jednu vec – ako racionálnejšie míňať. Týmto spôsobom sa ušetria peniaze aj energia a koľko závisí od mnohých faktorov.
Andrej Čoha, profesor elektrotechnickej školy „Nikola Tesla“ v Belehrade, pre „Dnevnik“ tvrdí a toto tvrdenie, ako hovorí, vychádza z vlastnej skúsenosti, že ak sa v dome kúri drevom alebo uhlím, je lepšie. vykurovať všetky miestnosti, a nielen tú, v ktorej býva.
– Keď je v dome päť/šesť izieb a jedna alebo dve sú v zime vykurované, tie nevykurované fungujú ako chladnička a v celom dome je vždy zima. Pri celkovom vykurovaní rovnakého priestoru je dom teplejší a spotreba energie je takmer bez rozdielu v porovnaní s vykurovaním len obývačky a jednej spálne. Aj keď sa teda spotreba energie a peňazí výrazne nelíši, teplota v dome sa výrazne líši, a to v pozitívnom zmysle slova – hovorí Čoha.
V Srbsku je spotreba energie vyššia ako v krajinách Európskej únie
V Srbsku sa energie spotrebuje oveľa viac ako v krajinách Európskej únie. Odhaduje sa, že spotreba elektriny u nás je až triapolkrát vyššia ako spotreba priemerného Európana. Racionálnou spotrebou energie, upozorňujú odborníci, šetrí vlastnú peňaženku aj energiu pre ďalšie generácie.
Po nainštalovaní tepelnej izolácie na steny a strechu sa podľa neho spotreba energie na vykurovanie domu s rozlohou 140 metrov štvorcových počas vykurovacej sezóny znížila na polovicu.
Po inštalácii tepelnej izolácie na steny a strechu sa spotreba energie na vykurovanie domu s rozlohou 140 metrov štvorcových zníži na polovicu
„Predtým bolo na vykurovaciu sezónu potrebných šesť ton uhlia a štyri kubíky dreva a potom o polovicu menej. Samozrejme, do zateplenia sa investovalo okolo 7000 eur a určite sa to vráti o desať rokov,“ hovorí Coha. .
Naznačuje, že náklady sa dajú znížiť, keď hovoríme o vykurovacích telesách, ale aj rúrach, žehličkách, bojleroch, klimatizáciách, osvetlení…
„Úspora pri použití LED žiaroviek je minimálna, aj keď spotreba je v porovnaní so štandardnými žiarovkami naozaj oveľa nižšia, no v porovnaní s celkovou spotrebou je zanedbateľná. Čo sa týka ohrievača vody v kúpeľni, spôsob používania závisí vo veľkej miere od počet členov domácnosti, teda spotreba vody Ak v domácnosti žije jedna alebo dve osoby, spotreba je nízka a vtedy treba zapínať ohrievač vody podľa potreby na maximum, lebo tak je vlastne voda dohrievaný, a neohrievaný, takže sa spotrebuje menej elektriny Navyše je drasticky menej vodného kameňa, čo predlžuje životnosť ohrievača vody, a tým šetrí vašu peňaženku,“ hovorí Čoha.
Andrej Čoha pre „Dnevnik“ hovorí, že správne používanie klimatizácie má pozitívny vplyv aj na spotrebu elektriny a rozpočet domácnosti.
„Je veľa občanov, ktorí pri používaní klimatizácií používajú toto zariadenie nesprávne, a to nastavením teploty chladenia až o dvadsať stupňov nižšej ako je vonkajšia teplota, čo negatívne ovplyvňuje dobu prevádzky zariadenia. Moderné klimatizácie majú možnosť, ktorá automaticky meria teplotu, pričom ju nastaví asi o desať stupňov nižšiu, ako je vonkajšia, a potom ju mierne zníži. Takto sa klimatizácia používa racionálne a nepracuje stále na rovnaký výkon a vydrží dlhšie,“ hovorí Coha.