Pavel Čáni – Významní občania obce Báčsky Petrovec

Pred 102 rokmi, 13. septembra, sa narodil známy rozhlasový spevák Pavel Čáni

Známy rozhlasový spevák Pavel Čáni sa narodil 13. septembra 1922 v Báčskom Petrovci. Po oslobodení, keď začal vysielať Novosadský rozhlas, sa prihlásil na audíciu a tak sa dostal do skupiny prvých rozhlasových spevákov.


Zo začiatku spievali v programe naživo a práve on v roku 1954 nahral aj prvú nahrávku po slovensky. Bola to tanečná pieseň C. Lenského Nebolo to náhodou. Hlbokú stopu v Novosadskom rozhlase neskôr zanechala aj jeho dcéra, známa speváčka a hudobná redaktorka Kvetoslava Benková a v súčasnosti spomienku na hudobnú rodinu Čániovú a tiež aj Benkovú zachovávajú Slovenka Benková Martinková a Margaréta Benková, vnučky Pavla Čániho, obe hudobníčky. O svojom starom otcovi s hrdosťou hovoria, že bol bardom slovenskej piesne, o ktorom známy skladateľ operiet a nestarnúcich melódií Gejza Dusík povedal: „Je to prekrásny barytonista, ktorý keby si hlas školil, stal by sa svetovým.“

V zborníku prác z 5. konferencie muzikológov a hudobných odborníkov, ktorá bola v Novom Sade 14. novembra 2009 a niesla sa v znamení slovenskej hudby vo Vojvodine, dcéra Pavla Čániko hudobná producentka Kvetoslava Benková mala referát na tému Hudobná redakcia a produkcia Rádia Nového Sadu v zachovaní tradičnej a vytváraní novej hudby vojvodinských Slovákov, z ktorého vyberáme časť o prvých spevákoch Novosadského rozhlasu:

„Od roku 1953, keď ako darček k nadchádzajúcim piatym narodeninám, rozhlas získal magnetofóny na nahrávanie hudby, piesne sa začali zaznamenávať na magnetofónových pásoch a uschovávať v hudobnom archíve rozhlasu. Bol to rok, keď začala pôsobiť hudobná produkcia. Okrem ľudových nahrávali sa aj tanečné piesne. Prvú nahrávku po slovensky, a bola to tanečná pieseň C. Lenského Nebolo to náhodou, naspieval Pavel Čáni v roku 1954. Nahrávka mala archívne číslo 227, žiaľ, nezachovala sa. Dnes o tejto dobe svedčí skladba A. Lieskovského Trošku ty a trošku ja, ktorú pod poradovým číslom 1 332 v júni roku 1955 naspieval tiež Pavel Čáni. Nasledovali ďalšie nahrávky prevažne slovenských ľudových piesní, ktoré okrem Pavla Čániho v rozhlasovom štúdiu spievali Pavel Spevák, Božena Miklovicová a Mária Topoľská z Petrovca, Pavel Pixiades z Kysáča, Marka Lakatošová-Šagová a Ján Majo zo Starej Pazovy, Ján Lenhart z Kovačice, Ružena Hrubíková z Hložian a Anna Marčoková z Kysáča, Zuzana Čelovská zo Silbaša, Jozef Čech z Aradáča a Katarína Valentíková z Nového Sadu.“

Pavel Čáni zomrel 17. novembra 2000. Početné jeho nahrávky sa však zachovali, stále žijú a dodnes sa radi počúvajú.

Ostavi odgovor

Molimo vas unesite komentar
Unesite vaše ime ovde