Zbog izražene suše i nedostatka vlage u zemljištu, mnogi ratari ove godine odustaju od setve uljane repice. Kako navodi Agroklub, u već ionako teškoj proizvodnoj godini, nisu spremni na rizik da kupuju skupo seme i bacaju ga u prašinu.
Goran Filipović iz Kisača kaže da je stanje katastrofalno, više od 60 dana nije pala kiša i nema uslova za setvu, dodajući da ratari u ovako teškoj godini nisu nikako spremni na još jedan rizik.
„Nema uslova za setvu uljane repice ove godine, mislim da je niko neće sejati. Zemlja je veoma suva, ne možemo da je pripremimo. Kako stvari stoje, ovog leta ćemo spojiti 100 dana bez kiše“, kaže Filipović.
Do sada se uvek držao optimalnog roka setve koji je, kaže on, od 20. avgusta do 10. septembra.
„Pridržavam se agroroka, kako struka nalaže, to mi se pokazalo kao najbolja odluka. Prošle godine sam je posejao 2. septembra i imao sam izvanredan prinos od 2,7 tona po jutru. Oni koji su sejali krajem septembra, imali su čak tonu manje od mene“, zaključuje Goran.
Neophodno do 100 litara kiše
Ipak, ove godine je sasvim druga priča.
„Kulture koje se seju u jesen, a „skidaju“ tokom leta, kao što je uljana repica, do sada su davale odlične prinose. Od 2017. godine leto nam je postalo veliki problem, jer usevi stradaju. Na žalost, sada ni od uljane repice nema ništa“, kaže Filipović i dodaje da ne vredi čak ni sejati krajem septembra.
„Šta to vredi, kada je zemlja izuzetno suva. Treba da padne najmanje 50 do 100 litara kiše po metru kvadratnom da bismo uopšte mogli da uzoremo i pripremimo. To će se teško dogoditi.“
Kao predsednik Inicijative za opstanak poljoprivrednika, Filipović je u stalnom kontaktu sa kolegama ratarima iz drugih delova Vojvodine i Srbije. Situacija je, kaže, svugde ista.
„U atarima Subotice uljana repica se masovno seje. Subotički ratari kažu da nema nikakvih uslova da je seju ove godine. Seme je veoma skupo, a ne ide da ga bacamo u prašinu.“
Sada nikako ne počinjati setvu
Agroekonomista Ondrej Funćik potvrđuje da trenutno ne postoje uslovi za setvu, ali ni za nicanje ove kulture.
„U ovom trenutku nikako ne treba počinjati setvu. Vlage nema, velika je suša i zemlja ne može dobro da se pripremi. Optimalni rok još nije zakazao, ali pitanje je kada i da li će se to uopšte moći uraditi jer kiše nema“, kaže ovaj stručnjak i dodaje da je prvi važan preduslov za setvu optimalna količina vlage.
„Ako nema dovoljno vlage i ujednačenu pripremu, onda je to veliki problem. S obzirom na veliku sušu, napominjem da će nam za jesenju obradu zemlje trebati od 300 do 400 litara kiše.“ Funćik napominje da krajnji rok za setvu uljane repice može da bude 5. oktobar.
„Ako se nastave ovako visoke temperature, rok se do tada produžava. Neće ratari zakasniti ni ako je poseju krajem septembra, ni početkom oktobra“, zaključuje Funćik.