Građani koji su mobilne telefone i druge uređaje kupili preko kompanije Hendi-Tel d.o.o. sada nemaju kome da reklamiraju predmete u kvaru, a ni od koga da preuzmu predmete koji su već predati na reklamaciju jer je kompanija zatvorila sve svoje radnje u Srbiji.
Nenad T. je kupio uređaj od Hendija koji je nakon nekog vremena odneo u poslovnicu da prijavi kvar. Njegov telefon su zadržali i rečeno mu je da će ga poslati na servis. Kada je prošlo nekoliko nedelja, on je otišao po svoj uređaj i shvatio da su sve radnje ove firme zatvorene.
Kako je za 021 ispričao Nenad, posle nekoliko nedelja potrage uspeo je da sazna u kom servisu je njegov telefon, ali budući da je kompanija Hendi zatvorena, u servisu su mu rekli da nemaju pravo da njemu predaju uređaj jer zahtev za reklamaciju nije podneo on, već pomenuta kompanija.
Kroz sličnu situaciju prošla je i Milica S. iz Novog Sada, koja se obratila tržišnoj inspekciji, ali joj je inspektor rekao da je kompanija zatvorena i da oni tu ne mogu ništa da urade.
U Ministarstvu trgovine za 021 ističu da je Hendi zatvorio sve prostorije, a da se obaveštenja o reklamacijama i prigovorima mogu naći na stranici zatvorene kompanije. Oni takođe kažu da, u slučaju problema, potrošači mogu da se obrate operaterima sa kojima je sklopljen ugovor. Ipak, u ministarstvu naglašavaju da nije postojao povećan broj prigovora tržišnoj inspekciji nakon zatvaranja kompanije Hendi-Tel.
[wonderplugin_slider id=22]
U udruženju za zaštitu potrošača „Prosperitet“ imaju drugačije iskustvo. Njima se javio veliki broj potrošača koji nisu znali šta se dešava sa njihovim uređajima koji su, navodno, prosleđeni servisima.
„Telefoni koje su korisnici dali na reklamaciju su zarobljeni u servisima ili ko zna gde, oni njih ne mogu da dobiju, a operateri sa kojima je Hendi sarađivao se ograđuju da oni nisu zaduženi za uređaj, već samo za ugovore“, navodi za 021 Radomir Ćirilović, predsednik ovog udruženja.
Podsetimo, direktor kompanije Hendi-Tel d.o.o, Mihail Borislavov Nenčev, podneo je ostavku 31. maja ove godine, sve Hendijeve radnje u Srbiji su zatvorene 1. juna, a stečajni postupak nad kompanijom pokrenut je pred Privrednim sudom u Beogradu 9. jula.
U martu ove godine, preduzeće Hendi je promenilo vlasnika, pa tako sada ne pripada kompaniji Hendi iz Sofije, već je u vlasništvu New Investment Point, beogradskog preduzeća iza koga stoji bugarski državljanin Aleksandar Hristoslavov Popov.
New Investment Point osnovan je u Beogradu drugog marta 2018. godine sa 100 dinara kapitala, a firmu Hendi preuzeo je samo pet dana nakon osnivanja.