Zašto su važne redovne laboratorijske analize i koliko često ih treba raditi

Osnovne laboratorijske analize obuhvataju širok spektar testova

Laboratorijske analize važne su za rano otkrivanje bolesti, donošenje pravovremenih medicinskih odluka i za unapređenje zdravstvene zaštite građana.


Dr Isidora Radosavkić iz Univerzitetskog Kliničkog centra Vojvodine objašnjava da se laboratorijskim analizama na biološkim uzorcima dobijaju informacije o zdravstvenom stanju pacijenata, a da je pravilan odabir analiza ključan za postavljanje tačne dijagnoze i praćenje zdravstvenog stanja pacijenta.

„Zato ih treba odabrati na osnovu simptoma bolesti koje ima pacijent i istorije bolesti, kako bi se postavila tačna dijagnoza. Trebalo bi se pridržavati relevantnih kliničkih smernica i protokola koji definišu kada i koje analize treba raditi. To pomaže u standardizaciji i smanjenju suvišnih testiranja. Takođe, potrebno je odabrati testove koji imaju visoku specifičnost i senzitivnost za postavljanje dijagnoze“, kaže doktorka Radosavkić.

Ona naglašava i to da je važno uzeti u obzir individualne karakteristike svakog pacijenta prilikom odabira laboratorijskih analiza, uključujući uzrast, pol, zdravstveno stanje i terapiju koju pacijent prima.

„Praćenje prethodnih laboratorijskih rezultata pacijenta može takodje pružiti važne informacije o tome koje analize su zaista potrebne. Treba izbegavati testove koji ne pružaju značajne informacije ili ne utiču na lečenje. Saradnja između lekara, laboratorijskih stručnjaka i drugih članova zdravstvenog tima je timski rad na donošenju boljih kliničkih odluka“.

Sagovornica napominje da je za pacijente koji samoinicijativno žele da laboratorijskim analizama provere svoje zdravstveno stanje, važno da se uvek konsultuju sa lekarom kako bi se odabrale prave laboratorijske analize za određeno zdravstveno stanje i da se poštovanjem ovih pravila obezbeđuje preciznost rezulatata a samim tim i kvalitet pružene zdravstvene usluge pacijentu.

Osnovne laboratorijske analize

Osnovne laboratorijske analize obuhvataju širok spektar testova a deo su jednostavnih dijagnostičkih procedura koje se svakodnevno izvode u kliničko – biohemijskoj laboratoriji.

Nakon postavljanja radne dijagnoze lekar upućuje svog pacijenta na dopunske dijagnostičke procedure odnosno laboratorijske analize radi njenog potvrđivanja ili odbacivanja.

„Pod biološkim uzorcima podrazumevaju se uzorci krvi, urina, pljuvačke, zatim uzorci stolice, likvora, vaginalnog sekreta, tkiva kao i aspiracijska punkcija limfnog čvora, štitne žlezde, promene na dojci, odnosno, bilo koji drugi biološki materijal koji se koristi za druge visokospecijalizovane preglede“.

Ostavi odgovor

Molimo vas unesite komentar
Unesite vaše ime ovde