17/07/2026
Početna strana Društvo Manifestacije Hložančania zaznamenali Deň zeleniny

Hložančania zaznamenali Deň zeleniny

Na tohtoročnej súťaži vo varení kotlíkovej fazule v Hložanoch prvé miesto získal tím Stavebné práce Popadić z Hložian

Foto: hl.rs

HLOŽANY – Združenie poľnohospodárov Hložany v sobotu 16. augusta usporiadalo už tradičné podujatie, Deň zeleniny a v rámci neho ako sprievodný program už dlhé roky býva aj súťaž vo varení kotlíkovej fazule, píše Hlas ľudu.


Súťaž vo varení kotlíkovej fazule pretrváva a pravidelne ju organizujú na trhovisku v centre Hložian už po 19-krát, odkedy s týmto začali roku 2008.

Popoludní v Hložanoch sa za prichystanými stolmi rozložilo 12 súťažiacich tímov.Nesúťažili iba domáce tímy, ktorých bolo, pravda, najviac, ale aj na družbu prišli aj tímy z okolia. Súťažiace tímy okrem z Hložian boli aj z Báčskeho Petrovca, Báčskej Palanky a Maglića.

Ako ďalej uvádza Hlas ľudu, pri eko studni usilovné miestne spolkárky varili kotol slovenskej zakáľačkovej (zabíjačkovej) kaše. Pre tých, ktorí toto starodávne jedlo neskúsili, ide o kukuričnú kašu s obarčím prichutenú bobkovým listom, cibuľou, soľou a inými koreninami. K tomu vypražili škvarky, a potom na stánku na trhovisku ich porciovali a predávali spolu s ostatným sortimentom sladkého programu. Vedľa spolkárok zo Spolku žien Slovenka na podujatí mali účasť aj aktivisti Ekologického združenia Ekos.

Po uvarení kotlíkovej fazule a odovzdaní vzoriek trojčlenná komisia vyskúšala pripravené dobroty a ocenila snahu jednotlivých kuchárov a tímov. Potom vyniesla svoje rozhodnutie a vyhlásila najúspešnejšie tímy. Komisiu tvorili: Pavel Parkáni, Zuzany Fábryová a Jaroslav Juhásik.

Na tohtoročnej súťaži vo varení kotlíkovej fazule v Hložanoch prvé miesto získal tím Stavebné práce Popadić z Hložian, druhé miesto obsadil tím kuchára Juraja Kuriša z Hložian a aj tretie miesto patrilo domácemu tímu Lovecký spolok.

Prítomných počas sobotného popoludnia na hložianskom trhovisku zabávala skupina Kardio Band.