Musíme sa preniesť do Francúzka do mesta Lyon na koniec 18. storočia. V Lyone mal cukráreň monsieur Papillot, ktorý zamestnával mladého učňa.
Ako to už býva, mladý učeň sa zaľúbil do dievčaťa zo susedstva. A aby jej ukázal svoju lásku, potajomky pre ňu kradol tú najlepšiu čokoládu. Čokoládové bonbóny balil do obyčajného papiera na ktorý zvnútra napísal pár zaľúbených slov. Cukrár Papillot si čoskoro všimol chýbajúce čokolády a odhalil spôsob, akým učeň čokolády pašoval von z kuchyne. To ho inšpirovalo k tomu, že cukríky začal baliť do lesklého papiera. A tieto balené čokoládové cukríky dostali meno po cukrárovi Papillotes. Vo Francúzku Papillotes dodnes majú na vnútornej strane obalu krátky výrok od slávnych francúzkych osobností.
Ale v čokoláde máčané fondánové alebo ovocné salónky, ktoré majú okrem lesklého staniolu biele papierové sukničky a zdobíme nimi stromčeky na Vianoce pochádzajú z Maďarska. Už na prelome 19. storočia uhorské kuchárky mali takmer 20 receptov na výrobu salóniek. Postupne sa objavili nové chute, takže okrem klasických fondánových salóniek nájdeme aj salónky s orechovou, rumovou, mandľovou, jahodovou alebo kokosovou príchuťou.
A keďže v minulosti si tieto cukríky mohli dovoliť kúpiť len bohaté panie a zdobili nimi vianočné stromčeky v salónoch, dostali ľudové pomenovanie salónky.
Príprava fondánových salóniek je jednoduchá, vyskúšať ju môžete aj doma.
Recept na fondánové salónky
Suroviny:
- 500 g kryštálového cukru
- 0,7 dl vody
- 10 g masla
- Ak chcete ochutený fondán, pripravte si rôzne príchute napríklad kakao, kokos, kandizované ovocie, rum…
Postup:
Cukor zalejeme studenou vodou a varíme na niť. Keď zmes začne hustnúť (ťahá sa na niť) nalejeme ju do misy, pridáme maslo a rýchlo miešame. Keď hmota začne tuhnúť a dá sa formovať, rozdelíme ju na niekoľko častí. Do každej môžeme vpracovať príchuť (kakao, kokos,…) a vyformujeme z nej malé tehličky. Po zaschnutí ich buď zabalíme do farebných papierikov, alebo ich môžeme namáčať do čokoládovej polevy.