Ministar prosvete Mladen Šarčević poručio je da izmena mreže srednjih škola koja predviđa spajanje nekih obrazovnih ustanova, neće stvoriti tehnološke viškove među nastavnicima, već da će višak biti neki direktori i sekretari škola.
Ovo je navodno prvi korak u racionalizaciji, koja će se odvijati u više faza. Prema Šarčevićevim rečima, prvi na udaru su „najdrastičniji primeri neracionalnog ponašanja“, prenosi „Danas“.
„Novosti“ pišu da se odlukom Vlade o promenama mreže srednjih škola, gimnazije i srednje stručne škole gase u šest gradova, a da se umesto njih osnivaju nove. Od 14 obrazovnih ustanova fomirano je sedam u Kragujevcu, Novoj Varoši, Nišu, Kuršumliji, Babušnici i Kladovu.
Pomoćnik ministra prosvete Aleksandar Pajić rekao je za „Novosti“ da je plan da se ove i naredne godine ugasi 40 škola i od njih formira 20 novih.
[wonderplugin_slider id=26]
„Ovih 14, o kojima je odluku donela Vlada Srbije, predstavljaju prvu fazu i odluka se primenjuje već od početka nove školske godine. Naredna faza biće primenjena od drugog polugodišta, a preostale srednje škole spajaće se od septembra 2019. godine“, naveo je on, dodajući da je ovakav korak neophodan, jer je reč o malim školama, sa malo đaka, te će se ostvariti ušteda.
Pajić je dodao da će spajanjem škola deo zaposlenih postati tehnološki višak, objasnio je da je reč o ljudima koji su u stalnom radnom odnosu, kao i da će biti prioritet da se oni zbrinu na druga slobodna mesta u obrazovnom sistemu, ako postoje.
Najavljuje se da će isto biti urađeno i u Vojvodini, tamo gde se proceni da je to neophodno, a odluku o tome će doneti pokrajinska vlast. Vojvođanske škole gasiće se i spajati tek od drugog polugodišta, jer do septembra neće biti donete odluke i formirane nove obrazovne ustanove.
Milan Jevtić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, poručio je za „Danas“ da spajanje škola neće izazvati dramatična pomeranja, ali da se osim sekretara i direktora može očekivati da među nastavnicima opšteobrazovnih predmeta bude viškova.