17/07/2026
Početna strana Kultura Izložbe Výstava Michala Kiráľa v Bratislave – Môj malý svet

Výstava Michala Kiráľa v Bratislave – Môj malý svet

V piatok 13. februára

Michal Kiral Moj maly svet, vystava

V priestoroch Galérie Dušana Rolla sa v piatok 13. februára uskutoční výstava Michala Kiráľa – Môj malý svet, uvádza bibiana.sk.


Výstava Môj malý svet predstavuje bohatú tvorbu vojvodinského výtvarníka slovenskej národnosti Michala Kiráľa. Veľkú časť svojho umeleckého úsilia venoval deťom. Stal sa kráľom pestrých detských ilustrácií. Súčasne sa prejavil ako výnimočný talent aj v oblasti voľnej grafiky a právom si zaslúži byť zaradený do zlatého fondu slovenskej kultúry.

Michal Kiráľ sa narodil 21. februára 1955 v Báčskom Petrovci. Stredné umelecké vzdelanie nadobudol na Strednej umeleckej škole Bogdana Šuputa v Novom Sade a vysoké na Fakulte úžitkových umení v Belehrade, kde roku 1979 vyštudoval knižnú a voľnú grafiku. Pracoval ako výtvarný pedagóg na petrovskom gymnáziu (1979 – 1981) a v tom období bol i iniciátorom a jedným zo zakladateľov petrovskej Galérie Blatno. Jeho zásluhy na propagácii výtvarného umenia v Petrovci sú mimoriadne.

Michal Kiráľ bol členom Združenia výtvarných umelcov úžitkového umenia a dizajnérov Vojvodiny v Novom Sade a členom Spolku grafikov Slovenskej výtvarnej únie v Bratislave. Vystavoval svoje práce na spoločných výstavách oboch združení (v Juhoslávii od roku 1977) a začiatkom roka 1994 sa jeho meno a reprodukcia jednej jeho práce dostali i do veľkého spoločného katalógu najpoprednejších slovenských grafikov, ktorý vydala Slovenská výtvarná únia v Bratislave. Samostatnú výstavu, najmä svojej úžitkovej grafickej tvorby, mal v Galérii Forma v Novom Sade v júni roku 1988. Bol členom Rady Galérie Zuzky Medveďovej v Petrovci a tri jeho práce sú súčasťou stálej výstavy Zbierky súčasného slovenského výtvarného umenia v Srbsku v Galérii K. M. Lehotského na petrovskom gymnáziu.

Michal Kiráľ – Významní občania obce Báčsky Petrovec