Drastične mere u saobraćaju – Šta sve donosi novi zakon

Trebalo bi da stupi na snagu sredinom godine

Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja trebalo bi da stupi na snagu sredinom godine, donoseći brojne izmene, uključujući digitalne vozačke dosijee, trajno oduzimanje vozila za recidiviste i nove mere poput zelenog bonusa za savesne vozače.


Načelnik Uprave saobraćajne policije, pukovnik Slaviša Lakićević, izneo je najvažnije novine i statistiku koja stoji iza njih.

„Od početka godine u saobraćajnim nezgodama je život izgubilo 498 ljudi, uključujući 11 dece. Više od 3.500 osoba je teško povređeno. Iako je to manje nego prošle godine, svaki izgubljen život je previše“, istakao je Lakićević.

Drastične kazne za brzinu i alkohol

Najveći broj nezgoda sa fatalnim ishodom izaziva neprilagođena brzina. „Planiramo da u naseljenim mestima ograničenje brzine smanjimo na 30-40 kilometara na sat. Takođe, kazne za prekoračenje brzine će biti znatno strože“, rekao je Lakićević.

Uz to, nove mere predviđaju nultu toleranciju na alkohol za vozače koji prevoze decu.

„Za nepropisno prevoženje dece, kazna će biti povećana sa 5.000 na 20.000 dinara. Deca moraju biti zaštićena,“ naglasio je načelnik.

Trajno oduzimanje vozila za recidiviste

„Privremeno oduzimanje vozila već daje rezultate, ali smo svesni da neki vozači nastavljaju sa prekršajima. Za njih razmatramo trajno oduzimanje vozila kao najstrožu meru,“ izjavio je Lakićević.

Digitalni dosijei i zeleni bonus

Jedna od najznačajnijih novina je uvođenje digitalnih vozačkih dosijea.

„Svaki vozač će moći elektronski da prati svoje kazne, kaznene poene i druge podatke. Ovo je korak ka većoj transparentnosti,“ objasnio je Lakićević.

Savesni vozači mogli bi da dobiju nagrade.

„Uvodimo zeleni bonus za one koji poštuju pravila – niže cene osiguranja i druge povlastice,“ dodao je.

Kamere i alko-brave

„Razmatramo postavljanje kamera na crnim tačkama i širu upotrebu alko-brave, koja onemogućava startovanje vozila ako je vozač pod dejstvom alkohola. Cilj je sprečiti najteža kršenja zakona,“ rekao je načelnik.

Sigurnosni pojasevi i dalje su veliki problem.

„Od 286 ljudi koji su poginuli jer nisu koristili pojas, mnogi bi danas bili živi da su ga vezali,“ upozorio je Lakićević. Planira se i uvođenje predmeta o bezbednosti saobraćaja u školski program.

 

Ostavi odgovor

Molimo vas unesite komentar
Unesite vaše ime ovde