Návšteva pokrajinskej poslankyne a odovzdanie učebníc žiakom rómskej národnosti – ZŠ Jána Čajaka v Báčskom Petrovci

558
Foto: Opština Bački Petrovac

Dňa 5.9.2022 Základnú školu Jána Čajaka v Báčskom Petrovci navštívili pokrajinská poslankyňa Jelena Jovanović, koordinátorka pre otázky Rómov obce Báčsky Petrovec Danijela Bogdanović a predseda Združenia Rómov Báčsky Petrovec Miroslav Necić. Hostí prijali riaditeľka Základnej školy Jána Čajaka Zdenka Dudićová a pedagogička Janka Struhárová.


Pri tejto príležitosti žiakom rómskej národnosti boli odovzdané učebnice (aktivita LAP Vzdelávanie Rómov 2021-2025). V ten istý deň odovzdali učebnice aj žiakom na ostatných troch základných školách v obci, teda v Kulpíne, Hložanoch a v Maglići.

V tomto školskom roku 2022/23 na základných školách je úhrnne 21 žiakov rómskej národnosti, a to:

ZŠ Jána Amosa Komenského v Kulpíne 9 žiakov,
ZŠ Jána Čajaka v Báčskom Petrovci 6 žiakov,
ZŠ Jozefa Marčoka Dragutina v Hložanoch 5 žiakov
ZŠ Žarka Zrenjanina v Maglići 1 žiak.

V Predškolskej ustanovizni Včielka vo všetkých štyroch miestnych spoločenstvách je zapísaných 5 detí a stredné školy z našej obce navštevuje spolu 18 stredoškolákov.

Na fakultách študujú dvaja študenti rómskej národnosti, a to na Vysokej škole pre vzdelávanie vychovávateľov Mihajla Pavlova vo Vršci (študijný program pre vzdelávanie vychovávateľov v rómskom jazyku) a na Elektrotechnickej fakulte v Novom Sade.

V tomto školskom roku do celkového vzdelávacieho systému Republiky Srbsko je úhrnne zapojených 46 žiakov rómskej národnosti, čo je veľký úspech v integrácii rómskeho obyvateľstva, ktoré Obec Báčsky Petrovec dlhodobo podporuje a povzbudzuje.

Pokrajinská poslankyňa Jelena Jovanović sa pochvalne zmienila o Obci Báčsky Petrovec a zdôraznila, že i napriek tomu, že je počet Rómov v obci malý, tretíkrát je schválený akčný plán pre Rómov a jeden z ukazovateľov je i fakt, že z našej obce je až 18 stredoškolákov, čo je veľký pokrok v samotnej integrácii a inklúzii rómskej populácie.

Ostavi odgovor

Molimo vas unesite komentar
Unesite vaše ime ovde