Úspech petrovských filatelistov

Informácia o Spolku filatelistov Báčsky Petrovec a jeho neúnavných filatelistických aktivitách

299

Na Národnej filatelistickej výstave TimFilEx / CANIS 2022 v rumunskom Temešvári sa zúčastnili aj členovia Spolku filatelistov Báčskeho Petrovca Emil Čeman, Ondrej Zahorec a Rastislav Spevak. Celkovo sa zúčastnilo 140 účastníkov z 9 krajín. „Zúčastnili sme sa v kategórii Jednorámových exponátov. Chybou organizátorov bol Emil, hoci mládežník, preradený do kategórie dospelých. Napriek všetkému dosiahol výborný výsledok a s výstavou Krásne zvuky spevavých vtákov získal Pozlátenú medailu. Rastislav Spevák získal tiež Pozlátenú medailu za výstavu Protektorát Česko a Morava. Ondrej Záhorec sa predstavil dvomi exponátmi. Za zbierku Generála Milana Rastislava Štefánika získal Veľkú striebornú medailu a za zbierku Medzinárodný výbor Červeného kríža získal Striebornú medailu,“ uviedol predseda spolku Rastislav Spevák.

Filatelistický solok bol v Petrovci založený roku 1975 a od roku 1979 začali s organizoavním výstav. V roku 2003 za pomoci Zväzu slovenských filatelistov a Zväzu filatelistov Vojvodiny po prvýkrát organizovali medzinárodnú výstavu vtedy pod názvom Petrovec – Nitra. O rok neskoršie bola Medzinárodná súťažná výstava Pro Olympia . Od roku 2010 sa filatelistické prehliadky organizujú každoročne tradične počas osláv Slovenských národných slávností. Názov Petrovec Fila sa ustálil od roku 2011. Z roka na rok sa počet vystavovateľov zvyšoval a kvalita vystaveného materiálu bola stále lepšia.

„Po tieto roky sme vydali vyše 150 príležitostných obálok s príležitostnými pečiatkami, z ktorých väčšina bola pri výročiach narodenia alebo úmrtia známych osobností zo Slovenska alebo z radov dolnozemských Slovákov. Ako vrchol našej práce považujeme vlaňajší rok, keď sa na náš návrh do programu vydaní Pošty Srbska dostala známka 100 rokov Gymnázia Jána Kollára so žiackym domovom v Báčskom Petrovci.“ Uvádza Rastislav Spevák a viac o Spolku filatelistov Báčsky Petrovec a jeho neúnavných filatelistických aktivitách si možno prečítať aj TU

Ostavi odgovor

Molimo vas unesite komentar
Unesite vaše ime ovde