Održan pomen heroju Božidaru Žugiću

Polaganju venaca na grobno mesto prisustvovala je predsednica opštine Bački Petrovac Jasna Šproh

Foto: Opština Bački Petrovac

U četvrtak, 13. aprila 2023. obeležena je 82. godišnjica herojske pogibije poručnika vojske Kraljevine Jugoslavije Božidara Žugića i šesnaest njegovih vojnika. Polaganju venaca na grobno mesto prisustvovala je predsednica opštine Bački Petrovac Jasna Šproh.


Ovim povodom na mestu njegove pogibije održan je pomen uz prisustvo njegovih potomaka, pripadnika Vojske Srbije, zvaničnika Opštine Bački Petrovac, heroja Košara pukovnika Duška Šljivančanina kao i brojnih mešana. Istog dana je otvoren spomen park i otkrivena je spomen tabla u njihovu čast.

Uspomenu na tragičan događaj neguju prvenstveno Slovaci iz naseljenog mesta Gložan, kulturno istorijsko društvo „Gložan 13.april 1941.“, ali i mnogobrojni članovi porodice Žugić.

Predsednik Republike Srbije je ove godine posthumno odlikovao Božidara Žugića Zlatnom medaljom za hrabrost Miloš Obilić za ispoljenu izvanrednu hrabrost i delo ličnog herojstva.


Pietna spomienka na národného hrdinu Božidara Žugića

Dňa 13. apríla 2023 sa zaznamenalo 82. výročie od zahynutia poručíka Kráľovskej juhoslovanskej armády Božidara Žugića a jeho šestnástich vojakov. Spomienkovej slávnosti kladenia vencov na hrobové miesto sa zúčastnila predsedníčka obce Báčsky Petrovec Jasna Šprochová.

Pri tej príležitosti na mieste jeho zahynutia sa konala pietna spomienka za prítomnosti jeho potomkov, príslušníkov armády Srbska, predstaviteľov Obce Báčsky Petrovec, hrdinu Košarov plukovníka Duška Šljivančanina a početných občanov obce. V ten istý deň bol otvorený spomienkový park a odhalená spomienková tabuľa na ich počesť.

Spomienku na tragickú udalosť si už desaťročia uctievajú predovšetkým Slováci z osady Hložany, kultúrno-dejinný spolok Hložany 13. apríla 1941, ale i početní členovia rodiny Žugićovcov.

Prezident Republiky Srbsko tohto roku posthumne vyznamenal Božidara Žugića Zlatou medailou za statočnosť Miloša Obilića, ktorá sa udeľuje za prejavenú výnimočnú odvahu a osobný hrdinský čin.

Ostavi odgovor

Molimo vas unesite komentar
Unesite vaše ime ovde